Alicja Majewska - Daty i miejsca

Opis wydarzenia

Alicja Majewska

Alicja Majewska, to jedna z najwybitniejszych piosenkarek polskiej sceny muzycznej. Podczas trwania swojej kariery miała okazję współpracować z legendami polskiej estrady takimi jak Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Halina Frąckowiak czy Ryszard Rynkowski. Na początku 2022 roku, wraz ze swoim przyjacielem oraz autorem większości jej piosenek – Włodzimierzem Korczem, będą świętować Okrągły jubileusz – 45 lat na scenie cyklem koncertów w kraju. Jest to niespotykana okazja do posłuchania na żywo ulubionych utworów jak Być kobietą, Żyć się chce oraz 0,7 zgłoś się w akompaniamencie kwartetu smyczkowego Warsaw String Quartet.

Młodzieńcze lata oraz rozwój kariery.

Alicja Majewska urodziła się 30 maja 1948 roku we Wrocławiu. Jej rodzice byli nauczycielami, ojciec uczył śpiewu oraz matematyki, a matka języka polskiego oraz rosyjskiego. Po ukończeniu liceum studiowała Andragogikę na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.
Debiut sceniczny Alicji Majewskiej miał miejsce w 1968 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1971 roku została wokalistką zespołu „Partia” oraz brała udział w występach w warszawskim Teatrze na Targówku, z którym była związana do 1977 roku. W tym czasie poznała Włodzimierza Korcza, z którym współpracują do dziś i który jest autorem większości jej przebojów. Za początek jej solowej kariery uważa się rok 1974 i występ w programie telewizyjnym z repertuarem Hanki Ordonówny o nazwie Miłość Ci wszystko wybaczy, gdzie miała okazję zaprezentować swój talent szerszej publiczności. Rok później otrzymała nagrodę główną, przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, za doskonałe wykonanie piosenki pt. Bywają takie dni na 13. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Festiwale oraz liczne nagrody i wyróżnienia

Za sprawą licznych wyróżnień i nagród Alicja Majewska zdobyła nie lada rozgłos, a jej kariera nabrała tempa. Piosenkarka miała okazję koncertować niemalże na całym świecie. Dawała koncerty dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Australii, śpiewała też w różnych krajach Europy i Azji. Oprócz licznych sukcesów na arenie międzynarodowej Alicja Majewska uplasowała się bardzo wysoko wśród ówczesnych gwiazd muzyki w Polsce. Była laureatką wielu nagród na polskich festiwalach, między innymi na prestiżowym wówczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie występowała wielokrotnie.
Do najważniejszych nagród, które ma na koncie można zaliczyć nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP Opole 89’ za działalność artystyczną, „Zloty mikrofon” przyznany przez Zarząd Polskiego Radia 52. KFPP Opole w 2015 roku, Grand Prix na festiwalu w Rostocku w 1980 r., oraz w Hawanie w 1985 roku. Artystka została również dwukrotnie uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (brązowym w 2005 oraz złotym w 2020 roku).

Niezliczone przeboje

Artystka współpracowała z najwybitniejszymi artystami polskiej estrady lat 70-90’. Koncertowała oraz nagrywała m.in. z Andrzejem Zauchą, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Połomskim, Haliną Frąckowiak, oraz Ryszardem Rynkowskim. Bardzo ważnym elementem w dorobku artystki oprócz dyskografii są archiwalne nagrania realizowane dla Polskiego Radia. Alicja Majewska dodatkowo posiada w swoim dobytku liczne nagrania z kolędami oraz pieśniami sakralnymi, które zostały zarejestrowane na płytach oraz materiałach telewizyjnych.

Odkryjemy miłość nieznaną, Jeszcze się tam żagiel bieli, Być kobietą – nieśmiertelne przeboje Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza zachwycają do dziś melodyjnością, lekkością, pełnym pasji wykonaniem.

W programie koncertu przeboje i niespodzianki. Artyści przygotowali koncert trochę sentymentalny, trochę wspomnieniowy, spotkanie z muzyką lekką, ale jednocześnie porywającą i – oczywiście – przebojową!

Alicja Majewska

Bądź na bieżąco